AxisVM WIND modul
Digitális szélcsatorna: a szél nyomásértékeinek numerikus meghatározása
A kétrészes videó második része bemutatja a talaj-felszerkezet együttes modelljének, mint ún. kapcsolt modell létrehozását. A fúrásszelvények segítségével elkészíthető az épület/építmény alatti talajmodell, mely test végeselemeket tartalmaz. A kapcsolt modell segítségével a rugalmas féltéren álló felszerkezet egyenlőtlen támaszsüllyedései pontosabban meghatározhatók, mint a korábban alkalmazott Winkler-féle rugó modellel tehettük.
A kétrészes videó első része bemutatja a fúrásszelvények felvételét, és az AxisVM szoftverben lévő csomóponti, vonalmenti, felületi támaszok merevségének meghatározását a fúrásszelvényekből felépített rétegmodellen alapuló interpoláció segítségével. Ezzel minden egyes támasz akkora függőleges eltolódási merevséggel rendelkezhet, amilyen a támasz alatti talajból visszaszámolható.
Az AxisVM legtöbb parancsa és beállítása közvetlenül is meghívható az intelligens keresőből.
A beírt szöveget nem csak a kifejezés elején keresi, hanem annak belsejében is, de azok a kifejezések, melyek a beírt szöveggel kezdődnek, a lista elejére kerülnek. A lista tartalma függ attól is, melyik fülön vagyunk. Statika fülön pl. megjelennek a kiválasztható eredménykomponensek, az Elemek fülön értelemszerűen nem. A teheresetek neve viszont mindkét fülön bekerül a listába.
Alkalmazható pl. elemek keresése sorszám alapján, elemek kijelölése tulajdonságuk alapján (anyag, ill. vonalelemeknél szelvény, hossz, excentricitás, tartományoknál terület, vastagság szerint), bármely eredménykomponens értéke szerint, akár többszörös feltételekkel.
Az oktatóvideót készítette: dr. Simon József
Ez az opció elsőként és egyedülálló módon teszi lehetővé a magyarországi helyi spektrumok megadását. A helyi spektrumok alkalmazása a legtöbb esetben gazdaságosabbá teszi a tervezést, illetve meglévő szerkezetek esetén igazolhatóvá válhat a a szerkezet megfelelősége. Használatuk nagyobb beruházásoknál, de akár kisebb projekteknél is kedvező lehet. Az oktatóvideó bemutatja a helyi spektrumok elméleti hátterét, valamint két példán keresztül szemlélteti a helyi spektrummal történő tervezés és ellenőrzés gazdaságosságát.
Az AxisVM program segítségével acél gerendák tűzállósági vizsgálata végezhető el. Ha szükséges, akkor tűzvédő burkolatok hatását is számításba veszi a program. A “szokásos” szabványos kihasználtságok meghatározásán felül a kritikus hőmérséklet is meghatározásra kerül, ami pl. a tűzálló festék kiválasztásához is szükséges. (SD8 és SD1 modulok szükségesek a használathoz.)
AxisVM acél rúdelemek vizsgálatához a kihajlási tényező meghatározása:
Az acél rúdelemek szabványos kihajlásvizsgálatának elvégzéséhez szükséges a kihajlási hosszak ismerete. Több esetben azt tapasztaltuk, hogy a program által felajánlott egységnyi kihajlási szorzó értékekkel történt a szerkezeti elemek vizsgálata, ami hibás gyakorlatnak számít. A film célja, hogy bemutassuk a kihajlási tényező helyes alkalmazásának módját, kicsit átismételve az iskolában tanultakat.
(A 13-as változathoz)