Az RC8-S modul a vasbeton felületszerkezetek tűzállósági méretezését teszi lehetővé, Eurocode 2, SIA 262 és NTC szabványok szerint. Az AxisVM X6 verzióval megjelent RC8-B modul kiterjesztéseként az RC8-S modullal lehetőség nyílik a vasbeton szerkezetek -gerendák, oszlopok, felületszerkezetek- teljeskörű tűzállósági méretezésére.
Logikájában ugyanúgy épül, mint az RC8-B, azonban itt tartományokhoz rendeljük a tűzteher paramétereket a kiválasztott tűz teheresetben.
A nyírási kapacitás számítás, repedéstágasság számítás és az átszúródási méretezés nem veszi figyelembe a tűzállósági méretezési szabályokat és a tűzterhet.
Amikre működik: szükséges vasalás számítása, alakváltozások és feszültségek, alkalmazott vasalás kihasználtság meghatározása.
Normál, sűrűbordás, kompozit bordás és merevségi mátrixos födémekre működik, egyéb esetben figyelmeztetést küld a program.
Az acél-, illetve faszerkezetek tűzhatásra való méretezését lehetővé tevő SD8 és TD8 modulok az AxisVM X4-es, illetve X5-ös verziója óta már elérhetők. Ezen kiegészítő modulok széles körben elterjedtek és hozzájárulnak ahhoz, hogy a gazdaságos tűzállósági méretezés rutinfeladat legyen a felhasználók számára. A témával ismerkedők számára elérhető az AxisVM próbaverziója, amiben kipróbálhatóak az SD8, TD8, RC8-B és RC8-S modulok.
Az új SOIL modul a talaj és szerkezet közötti interakció pontosabb elemzését teszi lehetővé azáltal, hogy a megadott fúrásminták és azok pozíciója alapján képes létrehozni a szerkezet körüli terepmodellt. A terepmodell rétegződései alapján az AxisVM X7 így képes automatikusan meghatározni a szerkezet támaszainak (csomóponti, vonalmenti, felületi támaszainak) Winkler merevségeit. A modul ezen túl lehetőséget biztosít 3D testelemekkel felépített talajmodell generálására, mely talajmodellben lineáris statikai analízis alapján meghatározhatóak a talajfeszültségek és az alakváltozások. A talaj alakváltozásainak szerkezetre történő visszahatása, és az ebből származó igénybevételek ezáltal a tervezés folyamán figyelembe vehetővé válnak.
A fúrásminta a modell globális terében egy adott térbeli pozíción felvett talaj rétegrend. A különböző pozíciókon megadott fúrásmintákat a program háromszögeléssel összeköti, mely egy fúrásminta hálózatot – terepmodellt alkot. Ennek alapján készíti el a program a rétegmodellt, melyből egy adott P térbeli pontban meghatározható az ottani rétegrend.
A talaj és az épületszerkezet kölcsönhatásának pontosabb modellezését szolgálja a testelemekből felépített talajmodell, mellyel a talajban keletkező feszültségeloszlás és az alakváltozások is nyomon követhetők. Talajmodell megadásakor az épületszerkezetet nem csomóponti, vonalmenti vagy felületi támaszokkal támasztjuk meg, hanem magával a talajmodellel. Ilyenkor a pontalapokat, sávalapokat és a lemezalapokat valós fizikai méretükkel, talajjal érintkező tartományokként kell modellezni.
A talajmodell felépítéséhez legalább egy talajmodellezési tartományt kell megadnunk. Ez geometriáját tekintve a hagyományos szerkezeti tartományokhoz hasonló síkbeli poligon. A talajmodell a talajmodellezési tartomány alatt felvett, majd térbeli testelemekkel behálózott térrész, ahol a testelemek tulajdonságai a fúrásminták alapján meghatározott rétegmodellt követik.
A talajmodellt alkotó testelemek alakja lehet három-, vagy négyszög alapú hasáb, illetve ezek keveréke, de van lehetőség tetraéder alakú testelemek alkalmazására is. A térfogati háló a felületi háló függőleges levetítésével készül. A három-, vagy négyszög alapú hasáb testelemek alkalmazásakor a rétegelfogyások kezelése elemzsugorítással történik, viszont a tetraéder hálózás esetén a tetraéderek mérete és számossága dinamikusan alkalmazkodik a helyi rétegvastagsághoz.
A térbeli talajmodell az ágyazási tényezőkön alapuló számításnál pontosabban képes követni a talaj és szerkezet kölcsönhatását, ezáltal a süllyedés különbségekből származó többlet igénybevételek pontosabban meghatározhatók. A szerkezet körüli talaj testelemekkel való modellezése esetén nincs szükség a talaj merevségének különféle elméleteken alapuló becslésére, valamint változó altalajviszonyok esetén a modell követni tudja a rétegződés változásából fakadó merevségi változásokat. A modul pont-, sáv- valamint lemezalappal alapozott épületek esetén egyaránt alkalmazható komplex, vagy nem járatos síkalap geometriák esetén is.
A hóteher alaki tényezője manuálisan megadható, melynek automatikusan beállított alapértéke az adott ország nemzeti mellékletében rögzített érték.
A hóteher paramétereknél kiválaszthatóak azok a teherpanelek, melyeken hófogót kívánunk figyelembe venni. Donga alakú tetőkön nem alkalmazható hófogó.
A program képes meghatározni az alkalmazott vasalás kihasználtságát. A kihasználtság meghatározása a vasalás normálerő és nyomatéki ellenállásának vizsgálatával történik és nem a számított és alkalmazott vasalás arányában! A számítás működik normál, üreges, trapézlemezes födémre, illetve a bordás födémek vb. lemezére. Üreges födémeknél figyelembe veszi az üregek keresztmetszetét.
A számítás működik héj, lemez és tárcsa típusú tartományokra is.
Nemlineáris, dinamika eredményeknél és tűzteher figyelembevételénél is számítható a kihasználtság.
A csavarónyomaték figyelembevétele kapcsoló ki-/bekapcsolásával szabályozhatjuk, hogy a számítás figyelembe vegye-e a méretezés során a statikai számításból származó csavarónyomatékot.
Lemez átszúródás-vizsgálata elvégezhető abban az esetben is, ha az oszlopba a lemezen keresztül bordaelem csatlakozik.
A ferde nyírás ellenőrzéséhez kikapcsolhatjuk a ferde nyírás ellenőrzését, vagy beállíthatjuk, hogy a program lineáris, vagy négyzetes összegzést alkalmazzon téglalap keresztmetszetnél a különböző irányú nyírási kihasználtságok összegzésénél.
Minden vizsgálatnál kapcsolóval választható, hogy arra a program csak ellenőrizzen, vagy tervezzen is.
Amennyiben az alaptestre felfelé ható (húzó) erő működik, a program megvizsgálja, hogy az alaptest súlya (stabilizáló hatás) ellensúlyozza-e az alaptestre ható (húzó) erőt.
IFC modell beolvasásnál választható az ’Új betöltés’, ’Bővítés’ illetve a ’Frissítés’ opció.
Speciális födémek (sűrűbordás, üreges, kompozitbordás, trapézlemezes) exportálása IFC fájlba.
A támogatott Revit verziók listája a Revit 2023-mal bővült. Az AxisVM a Revit által biztosított API-n keresztül képes a felépített modell adataid Revit-be áttölteni, amihez Revit 2019, vagy újabb verzióra van szükség.
A továbbfejlesztett kapcsolattal a következő geometriai adatok kerülnek exportálásra:
A GrasshopperToAxisVM V6.0 verzióval elérhető új funkciók az eddigi elérhetőken felül:
Az új interfészen keresztül elérhető komponensek támogatják az AxisVM-ben elérhető összes elemet és tehertípust.
Hasonlóan a vonalelemeknél elérhető beállításhoz, a tartományoknál is eldönthető, hogy a rajtuk definiált külpontosságok a számításban figyelembevételre kerüljenek-e, vagy csupán mint rajzi elem jelenjenek meg.
Élmentén csatlakozó tartományok közötti kapcsolatok tetszőleges kialakításához lehetőség van az élmenti csuklók rugókarakterisztikájának megadására.
A nyírási középpont számításához, és megjelenítéséhez nem szükséges rezgés, majd statikai számítást végezni, az már a modell építése közben megjeleníthető. Pozíciója a modell geometriájának módosulása esetén automatikusan frissül.
Új, választható önsúly tehereset a ’Tehercsoportok és teheresetek’ dialógon, amely automatikusan tartalmazza a szerkezet összes elemének önsúlyát.
Több, azonos csoportba elhelyezett tehereset összeolvasztása egyetlen teheresetbe.
A részletmodellen kívüli elemek csupán mint rugalmas megtámasztások szerepelnek a kihajlás analízisben. Ezáltal a részletmodellben szereplő elemek stabilitásvesztés szempontjából irreleváns, részletmodellen kívüli elemek stabilitásvesztési alakjai úgy zárhatóak ki a számításból, hogy azok a megtámasztó hatásukkal továbbra is figyelembevételre kerülnek. Összetett szerkezetek (pl. térbeli rácsos tartók, térbeli keretek, stb.) esetében könnyen meghatározható egy szerkezeti rész vagy szerkezeti elem mértékadó kihajlási alakja és a hozzá tartozó kritikus teherparaméter szorzó.
Felületelemek statikai vizsgálatánál a nyomatékok mellett a nyíróerők levágása is megtörténik az oszlopok feletti részeken.
Az elvégzett nemlineáris/rezgés/kihajlás/dinamikai számítások indítási paraméterei a táblázatkezelőben megjelennek, ahol követhetőek és dokumentálhatóak.
Anyag és szelvényadatok dokumentálása új, könnyebben áttekinthető formában, a dokumentáció szerkesztőben, PDF készítésnél, és közvetlen nyomtatáskor.
Nyomatékbíró oszlop gerenda kapcsolat kialakítása, opcionálisan elhelyezett diagonális, hegesztett lemezzel, részletes tervezési számítással.
Nyomatékbíró gerenda-gerenda csavarozott homloklemezes kapcsolat kialakítása, részletes tervezési számítással.
Megoldás annak érdekében, hogy az AXISVM programot bárhol, bármikor használhassa. Cloud Licence – CL.
Nincs probléma a számítógépben felejtett, esetleg sérült vagy elveszett hardverkulcs miatt. A programot bárhol indíthatja, ahol internet kapcsolattal rendelkezik. Szükség esetén még az internet hiánya vagy bizonytalan hálózati kapcsolat esetén is tervezhet a szoftverrel.
Ez a rugalmas lehetőség az X7 verziótól elérhető. Új példányokat kizárólag ezzel a védelemmel szállítjuk.
Korábbi védelemmel (jellemzően hardverkulcs) rendelkezők számára is elérhető a csere a CL védelemre. Ára 100.000 Ft+ÁFA, több pld. esetén árlista szerinti mennnyiségi kedvezmények (20-30-40-50%).
Ezzel kiváltható a korábbi 12%-os net-es felár, ill. ha már ezen van, az upgrade-nál szűnik meg a 12%-os felár.
Azonos összeállítások egy CL kulcsra rakhatóak.
A CL felhő alapú licenc nem a felhasználó számítógépére vagy a hálózati szerverre kerül, hanem a felhőbe, egy logikai szerverre.
A felhő alapú licenc előnyei:
• A licenc bárhonnan elérhető, ahol van internetkapcsolat, ezért akárhány számítógépről használható (természetesen egyidőben párhuzamosan annyi példányt, ahány hálózati x példányos a licenc – net1 pld.-t egyidőben 1 felhasználó, net2 pld.-t egyidőben 2felhasználó, stb.)
• Nem kell tartanunk a kulcs elvesztésétől, fizikai sérülésétől
• A licenc nem kötődik a számítógép hardverelemeinek azonosítóihoz, mint a szoftver licenc
• A licencfájl birtokában nem igényel további beállítást
A felhő alapú licenc hátránya:
• A licenc eléréséhez internetkapcsolat kell, anélkül a program nem indítható. Az ilyen helyzetek kivédésére a licenc a felhőből ideiglenesen letölthető egy konkrét számítógépre.
A felhő alapú licenceket a szoftverfejlesztő által bérelt szerver kezeli és tárolja. A szerver üzemeltetését tehát nem a szoftverfejlesztői biztosítja, így az esetleges üzemszünetből, vagy a szerver működésének problémáiból eredő szolgáltatáskiesésért sem tud felelősséget vállalni, de mindent megtesz a szolgáltatás mielőbbi helyreállítása érdekében.
Ha olyan helyen szeretné a programot futtatni, ahol nincs vagy bizonytalan az internetelérés, vagy fontos, hogy egy adott időszakban a program mindenképp használható legyen, töltse le licencet ideiglenesen egy konkrét számítógépre.
A program akárhány számítógépre telepíthető, de egyszerre csak annyi gépen használható, ahány licencet vásárolt.
Az akárhány/bárhány telepítésnek azonban vannak értelmes korlátai:
1 licence van a kulcson: = 5 számítógép;
2 licence van a kulcson: = 8 számítógép;
3 licence van a kulcson: = 10 számítógép;
Ha 4 vagy több licenc van a kulcsban, akkor nincs már korlátozás, hány gépről fér hozzá. (csak az azonos összeállítások tudnak egy CL kulcsra kerülni!)
Minden további kérdésre a kézikönyv ad kimerítő választ, amely az X7 telepítése után elérhető, vagy Támogatás – AXISVM.
Ha kérdése van: Hortobágyi Tamás válaszol, 30-958-8768, statika@archimage.hu