A gyors-kapcsolók eszköztár új elemeként az Azonosítás funkcióval szabályozhatóvá válik, hogy a kurzort az objektumok fölött -végzett művelettől függetlenül- mozgatva mely elemeket azonosítson, vagy hagyjon figyelmen kívül.
A kurzor ikonok három kattintással vezérelhető állással:
Állandóan kikapcsolt azonosítás
Állandóan bekapcsolt azonosítás
Alapértelmezett (a funckiótól függő) azonosítás
Az E betűre kattintva exkluzív azonosítást állíthatunk be, ekkor a program kizárólag a kattintással kiválasztott sárga hátterű kurzoralakot fogja azonosítani.
A gyors-kapcsoló funkciósor új eleme a Kijelölt elemek elrejtése, mellyel a részletmodell létrehozása nélkül, a kijelölt elemek ideiglenesen elrejthetőek a modelltérből. Működése a Kijelölt elemek megjelenítése funkcióhoz hasonló, és a modell építés, módosítás, eredmény kiértékelés illetve dokumentáció készítés folyamatában nyújt segítséget.
A COM szerver lehetőségeinek kibővítése Python interfésszel hozzáférést biztosít a jelenleg több mint 7 milliós felhasználói bázissal rendelkező python csomagokhoz.
A COM szerver hídként szolgál a Python extension és az AxisVM között, így a modell- és eredményinformációk Python oldalra történő továbbításával azok szabadon felhasználhatók és értelmezhetők, illetve a Python Extension-ből származó utasításkészleteket az AxisVM által kezelhetővé teszi.
Új AxisVM komponens Rhinohoz és Grasshopperhez.
A Grasshopper-AxisVM kapcsolat a Rhinoceros 3D CAD alkalmazásban futó vizuális programozási nyelven és környezeten keresztül biztosítja a legkorszerűbb paraméteres modellezési eljárást, és annak előnyeit. Az adatátvitel a COM szerveren keresztül történik, ami már lefedi a teljes anyag és keresztmetszet könyvtárat, az összes elemtípust (csomópont, vonalelem, tartományok, külpontosságok kapcsolati elemek …) és a legtöbb terhet és teherobjektumot (koncentrált, vonalmenti és felületi terhek, teherpanel, teheresetek, tehercsoportok, teherkombinációk …)
Az SAF (Structural Analysis Format) formátumon alapuló adatcsere legújabb verziójának támogatása modellek importálásához és exportálásához. Az Archicad szoftver alkalmassá vált arra, hogy az építész modell alapján már az Archicad-ben előálljon a statikai váz. Így az IFC formátumot felválthatja a SAF formátum, mely gördülékenyebb adatcserét tesz lehetővé oda-vissza a két szoftver között. Az építész modell változása vagy az AxisVM-ben módosított modell egyszerűbben átadható a másik szoftver számára. A SAF formátum lehetővé teszi két eltérő analízis program közötti adatcserét is.
Gyors elérés biztosítása a parametrikus keresztmetszet szerkesztőhöz a vonalelemek definiálása dialóg elhagyása nélkül.
I alapszelvény esetén, a parametrikus keresztmetszet szerkesztő gyors elérési funkció felkínálja a kiékelt, illetve duplán kiékelt I szelvénnyé alakítás lehetőségét is. A szelvényszerkesztő további új funkciókkal egészült ki, a kiékelt gerendaszakasz végkeresztmetszetének paramétereit a Keresztmetszet lezárása gombra kattintva a program automatikusan számolja. Létrehozás és módosítás esetén az alap és kiékelő szelvények szelvénytárból is választhatóak.
A külpontosságok beállításának lehetősége már minden elemre, köztük a rácsrudakra is kiterjed. Az elemek külpontossága a számításokban automatikusan figyelembe vételre kerül, de új opcióként választható, hogy a külpontosságok csak mint látványelem jelenjenek meg a modellen.
Kapcsolati elemek automatikus létrehozása a külpontos elemek között, szabadon beállított elfordulás és eltolódás szabadságfokoknak, illetve kapcsolódási pont pozíciónak megfelelően. Az elemek közé generált kapcsolati elemek adaptív módon alkalmazkodnak a kapcsolódó elemek geometriai és keresztmetszeti változásaihoz.
A kiékelt gerendaszakaszok könnyebb és gyorsabb pozícionálásának érdekében új opcióként lehetőség van a kiékelt szelvények külpontossági értékeit a magszelvény vagy a teljes szelvény súlypontjához viszonyítani.
Altalaj paraméterei alapján a pontszerű, vonalmenti és felületi támaszok winkler-rugó merevségeinek automatikus meghatározása.
A Béta referenciaszög megjelenik az objektum közvetlen rajzolása ablakon, így az elemek lokális z tengelyének irányultsága az objektum rajzolásával egyidőben elvégezhető.
Válaszspektrum analízis esetén, ha a rezgésvizsgálatnál csökkentett merevséget kértünk, akkor a program a statikai számítást az eredeti és a csökkentett merevségekkel is elvégzi. Az eredménykiértékelés során a földrengéses teheresetekben/kombinációkban automatikusan a csökkentett merevségű, míg más esetben az eredeti merevségekből kapjuk az eredményeket. Mivel a burkoló és a mértékadó kombinációk esetén a program automatikusan a megfelelő eredményekből választja ki a szélsőértékéket, így már nincs szükség két külön futtatásra a földrengéses valamint a földrengés nélküli kombinációk kézi összehasonlítására.
A dokumentációs moduloknál választható egy egyszerűsített, valamint a már korábban is működő részletes dokumentáció.
Vasbeton szerkezetek duktilis viselkedésének és az elemek energia elnyelő képességének biztosítása érdekében szükség lehet az elemekben ébredő nyomóerő korlátozására. Új eredménykomponensként a Normalizált tengelyirányú erő – ν értéket minden vasbeton keresztmetszethez meghatározzuk, ahol
ν =N/(Ac*fcd), ahol
ν -normalizált axiális erő
N-axiális erő
Ac-keresztmetszeti terület
fcd-a beton tervezési nyomószilárdsága
Ha a Beállítások/Alapbeállítások/Részletek ablakban a méretezés elvégzését csak a látható elemekre kérjük akkor a burkoló és mértékadó igénybevételek, feszültségek számítását is csak a látható elemekre végzi el a program. Ezzel nagy modellek esetén mind a megjelenítési mind a méretezési folyamat jelentősen felgyorsul.
A keresztmetszetek optimalizálásához a szilárdsági és stabilitási vizsgálatok mellett már a használhatósági követelmény is beállítható, így a tartószerkezet végső keresztmetszeteinek meghatározásához az AxisVM az acél méretezésnél meghatározott SLS kihasználtságokat is figyelembe veszi.
A méretezési folyamat során az acél méretezési elemek szelvényeinek változása könnyedén visszavezethető a modellre az új, Szelvények cseréje funkcióval. A megváltozott, de modellre még vissza nem vezetett módosult szelvénnyel rendelkező méretezési rúdelemek piros szaggatott kontúrral kerülnek megjelenítésre a modelltérben.
Az acél méretezési elemek AutoMcr módszerrel történő kifordulásvizsgálatának elvégzéséhez szükséges oldalirányú megtámasztások a Felvesz gombra kattintva másolhatóak.
Az RC6 modullal felületszerkezetekre is lekérdezhetőek a beton szélsőszálban és a betonacélban ébredő feszültségek, valamint az alakváltozások értékei. (A funkció csak alkalmazott vasalásra használható.)
A vasalási paraméterek beállításai között a lemezek hagyományos, gerendaszerű nyírási ellenőrzése opcionálisan kikapcsolható.
Svájci szabványt választva a fa méretezési elemek használhatósági határállapot ellenőrzése a SIA 260:2013 alapján három, választható használhatósági ellenőrzéssel bővül:
‘Rideg csatlakozó szerkezet’
‘Duktilis csatlakozó szerkezet’
‘Használati/Komfort követelmény’
A karakterisztikus kombinációk figyelembevételével számított konzervatívabb eredményre vezető számítási módszer mellett lehetőség van a fa méretezési elemek végső lehajlásának kváziállandó kombinációkon alapuló meghatározására.
Fa keresztmetszetek optimalizálásához a szilárdsági, és stabilitási vizsgálatok mellett már a használhatósági követelmények is beállíthatóak, így a végső keresztmetszetek meghatározásához az AxisVM a fa méretezésnél meghatározott SLS kihasználtságokat is figyelembe veszi.
A méretezési folyamat során a fa méretezési elemek szelvényeinek változása könnyedén visszavezethető a modellre, az új szelvények cseréje funkcióval.
A megváltozott, de a modellre vissza nem vezetett módosult szelvényekkel rendelkező rúdelemek piros szaggatott kontúrral kerülnek megjelenítésre a modelltérben.
RC8-B modul segítségével lehetőség nyílik vasbeton anyagú rácsrúd, rúd és borda elemek tűzállósági méretezésére. A tehermegadás során a szabványok nyújtotta lehetőségeknek megfelelően többféle szabványos tűzgörbe közül választhatunk. A szoftver számítja a hőmérséklet eloszlását a vasbeton keresztmetszeten belül.
Az AxisVM X6 legújabb (R2) kiadásában jelent meg a vasbeton oszlopok és gerendák tűzállóságának ellenőrzését lehetővé tevő új RC8-B modul.
Az új modullal tűzteher megadására, valamint vasbeton anyagú rácsrúd, rúd és borda elemek tűzhatásra való méretezésére nyílik lehetőség az Eurocode 2, SIA 262 és NTC szabványok előírásai szerint. A tehermegadás során a szabványok nyújtotta lehetőségeknek megfelelően többféle szabványos tűzgörbe közül választhatunk. A szoftver számítja a hőmérséklet eloszlását a keresztmetszeten belül, figyelembe veszi a külső, károsodott beton réteg leválását, valamint meghatározza a hajlítási és nyírási vasalás hőmérsékletét. A vasalás hőmérsékletének ismerete azért szükséges, mert a méretezés során figyelembe kell vennünk az acél anyag szilárdsági és merevségi jellemzőinek csökkenését magas hőmérsékleten.
Az acél-, illetve faszerkezetek tűzhatásra való méretezését lehetővé tevő SD8 és TD8 modulok az AxisVM X4-es, illetve X5-ös verziója óta már elérhetők. Ezen kiegészítő modulok széles körben elterjedtek és hozzájárulnak ahhoz, hogy a gazdaságos tűzállósági méretezés rutinfeladat legyen a felhasználók számára. A témával ismerkedők számára elérhető az AxisVM próbaverziója, amiben kipróbálhatóak az SD8, TD8 és RC8-B modulok.